چرا و چه زمانی باید روغن موتور تعویض گردد

همانگونه که قبلاً ذکر گردید روغن موتور نقش اساسی در روانکاری قطعات، شست و شوی آنها، جمع آوری ذرات معلق و … دارد. اولین نکته قابل توجه خاصیت روانکاری است که در صورت کاهش یا نبود آن موتور خودرو دچار آسیب شدید می شود. حتما تاکنون اطلاعاتی در زمینه زمان تعویض روغن موتور خودرو شنیده یا خوانده اید، که گاهی سرویس کاران خودرو به اشتباه آن را وابسته به روغنی که برای شما مصرف گردیده می‌دانند. البته این بحث به صورت ۱۰۰% اشتباه نبوده است. قابل ذکر است که بهترین نوع روغن و نیز بهترین کیلومتر کارکرد جهت تعویض روغن در دفترچه راهنمای خودروی شما توسط سازنده آن ذکر گردیده است، با این وجود ما در این مقاله مبحث تعویض روغن بررسی می کنیم.

 

چرا و چه زمانی باید روغن موتور تعویض گردد

 

 

اولین بحث گذشت زمان است، گذر زمان بدون توجه به میزان کارکرد خودرو. روغن پس از خروج از قوطی دربست خود و ورود به موتور، از زمان اولین شروع به کار در معرض تجزیه حرارتی و اکسید شدن قرار می گیرد. روغن پایه در آن، شروع به آلوده شدن نموده و در نهایت از کیفیت آن کاسته می شود. این موضوع آن چنان اهمیت دارد که در سرویس تعویض روغن در محل، بهترین روغن برای خودرو شما انتخاب می گردد.

در ادامه کارکرد مواد افزودنی موجود در روغن یا مصرف گردیده و یا در اثر گذر زمان منقضی خواهند شد. زمان انقضاء روغن پس از خروج از قوطی توسط سازنده آن مشخص شده، که در اکثر قریب به اتفاق آنها ۶ ماه ضمانت گردیده است. پس این نکته قابل توجه است که در صورتی که شما مسافت توصیه شده توسط کارخانه خودروی خود را طی نکرده باشید ولی از زمان تعویض روغن پیشین ۶ ماه گذشته باشد برای سلامت موتور خودروی خود بهتر است روغن را بلافاصله تعویض نمایید.

در اکثر خودروهای روز دنیا به علت وجود قطعات بیشتر با حساسیت بالاتر کیلومتر کارکرد ۶۰۰۰ جهت تعویض روغن و حتی در خودروهای دارای توربو ۵۰۰۰ کیلومتر از طرف کارخانه توصیه گردیده است.

نکته دیگر این است که سیاه شدن رنگ روغن موتور دلیلی بر تعویض روغن نبوده بلکه نشانه مرغوبیت روغن مصرفی شماست. روغن به علت دارا بودن افزودنی های شوینده موتور، دوده های حاصل از احتراق و ذرات معلق در موتور را از قطعات و دیواره‌های موتور شسته و با خود همراه می کنند و این عمل موجب تغییر رنگ روغن
می شود. در صورتی که روغن خودرو شما پس از مدتی از تعویض تغییر رنگ ندهد به سرعت آن روغن را تعویض نموده و دیگر استفاده ننمایید.

این روغن ها ذرات اضافه و دوده ها را از روی قطعات جدا نکرده و باعث کاهش انتقال حرارت خوب، ساییدگی زودرس و کاهش راندمان موتور می گردند.

روغن موتور

تغییر رنگ روغن به شکل شیری یا به سمت کرم همراه با کف نشانه ای از مشکل اساسی در سیستم خنک کاری و روانکاری موتور بوده، که هرچه سریعتر باید اقدام به رفع آن کرد. ضمنا در زمانی که روغن به این رنگ تغییر رنگ داد دیگر موتور خودرو را جهت جلوگیری از آسیب بیشتر روشن ننمایید.

از عواملی که می تواند بر عمر روغن موتور تاثیر بگذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کیفیت فیلتر هوا، روغن و تعویض به موقع انها
  • تنظیم بودن موتور خودرو و رفع ایرادات برقی و سوخت رسانی جهت ایجاد احتراقی با کیفیت بالاتر
  • شرایط کاری موتور از قبیل: سرعتهای بالا، حمل بار زیاد، کارکرد در جا  در ترافیک و هوای گرم و…

سوخت مصرفی نیز در عمر روغن تاثیر زیادی دارد. در سوخت های دارای سرب پس از احتراق مقداری از سرب وارد روغن شده و باعث افزایش سرعت اکسید شدن روغن می‌گردد. سوخت با اکتان پایین تر از میزان مناسب جهت خودرو باعث ایجاد احتراق های ناقص بیشتر و در نتیجه ورود دوده و کاهش کیفیت روغن می گردد.

 

بازگشت

Scroll Up