دلیل وجود برف پاک کن عقب

چرا در گروهی از خودروها برف پاک کن عقب وجود دارد و در گروهی نه؟

این سوال برای تعداد زیادی از مصرف کنندگان خودرو مطرح است و اکثر اشخاص علاقه مند به دارا بودن این سیستم بر روی شیشه عقب خودروی خود هستند تا در شرایط مختلف آب و هوایی از آن استفاده نموده و شیشه عقب خود را تمیز نمایند.

تا به حال دقت نموده اید که برف پاک کن عقب در چه خودروهایی نصب گردیده است؟ می توان از این گروه به خودروهای هاچ بک کوچک مانند میتسوبیشی، میراژ، هیوندا i30، i20، کیا پیکانتو ، مزدا2 و …  خودروهای نیم شاسی مانند: تیوولی، نیسان جک، کیا اسپورتیج، هیوندا توسان ix35، کراندو، رنو کپچر، تویوتا c-hr و… خودروهای شاسی بلند مانند: تویوتا پرادو و لندکروزر، نیسان ایکس تریل، میتسوبیشی اوتلندر، کیا سورنتو، هیوندا سانتافه، اکتیون و… اشاره کرد.

در تمامی خودروهای نام برده و خودروهایی به این شکل برف پاک کن عقب بر روی شیشه قرار دارد و این سبب شده که صاحبان خودروهای سدان علاقه به داشتن آن بر روی شیشه عقب خود داشته باشند.

برف پاک کن عقب

به ظاهر خودروهای نامبرده که نگاه کنیم، متوجه می شویم که شیشه عقب دارای شیبی بسیار تند و نزدیک 90 درجه می باشد که نسبت به شیشه عقب خودروهای سدان(شیبی ملایم و آرام) بسیار زیاد است. در ابتدای امر به ذهن هر بیننده ای می رسد که شیب تند باعث می شود در هوای بارانی یا طوفانی قطرات کمتری بر روی شیشه ریخته و یا به سرعت به پایین بلغزند و به ظاهر شیشه با آن شیب زیاد نسبت به شیشه با شیب کم باید تمییز تر مانده و نیاز به برف پاک کن نباشد.

نکته قابل توجه اینجاست که جهت قرارگیری و طراحی تمامی قطعات هر خودرو بررسی های علمی و عملی فراوانی صورت پذیرفته است. حتی شکل ظاهری یک خودرو یا حتی شکل پره های رینگ چرخ و… .

باز گردیم به ابتدای متن و به خودروهای نام برده نگاهی دوباره بیندازیم چه شباهت و فصل اشتراکی در بین انها میبینید و یا چه تفاوتی بین آنها با خودروهای سدان مشاهده می کنید؟

بله البته که همه این خودروهای هاچ بک، نیم شاسی و شاسی بلند دارای شیشه عقب با زاویه بسیار تند هستند و باید دقت نمود که در تمامی آنها از شیشه به انتهای خودرو می رسیم و دیگر مکانی کشیده به عنوان صندوق وجود ندارد. مشکل اصلی و نکته در همین شیب تند و نبود صندوق عقب خودرو است. این مطلب که شیب شیشه باعث باقی نماندن آب برروی شیشه می شود تا زمانی که خودرو ثابت است و حرکت نکرده صحیح است ولی در زمان حرکت اتفاق  دیگری رخ می دهد.

برف پاک کن عقب (جریان هوای عبوری)

زمانی که خودرو با هر سرعتی در حرکت است، در حال شکافتن هوای موجود در اتمسفر زمین است. مولکول های هوا توسط بخش جلوی خودرو از یکدیگر گسسته شده، از بخش های مختلف آن عبور می کنند. به بیان ساده از چهار جهت خودرو( بالا و سقف، پایین و کف، طرفین چپ و راست) در انتهای خودرو گذر هوا با سرعت زیاد باعث می شود که در فاصله بعد از پشت خودرو مولکول هوا مجددا به هم بپیوندند. در فاصله پشت خودرو تا محل تلاقی مجدد مولکول ها خلا نسبی به وجود می آید که این خلاء باعث به وجود آمدن گردابه های هوا میگردد.  این خلا نسبی و گردابه های به وجود آمده ذرات گل و لای کف جاده و خارج شده از لاستیک خودرو را در خود به دام انداخته و از مسیر خارج می کنند.

برف پاک کن عقب (جریان هوای عبوری)

در خودروهای سدان به دلیل وجود صندوق عقب و شیب ملایم شیشه، جریان هوا از روی شیشه عبور می کند و جریان گردابه ای در بخش عقب صندوق و سپر عقب به وجود می آید، که به علت فاصله کم بخش بالای صندوق با کف اتومبیل فضایی که در آن جریان گردابه ای شکل میگیرد بسیار کوچک خواهد بود. حال کافی است به خودروهای هاچ بک، نیم شاسی و یا شاسی بلند بنگرید. نبود صندوق عقب در انتهای خودرو و شیب تند شیشه باعث گردیده، فاصله زیادی بین جریان هوای عبوری از سقف با کف به وجود آید. در این گونه خودروها فضایی که در آن خلاء نسبی  و جریان گردابه ای وجود دارد بسیار بزرگ بوده که ارتفاع آن به ارتفاع ماشین خواهد بود. این فضا گردابه های نامنظم هوا در جهت عکس حرکت خودرو ایجاد کرده که تمامی گل و لای خارج شده از زیر چرخ خودرو را به داحل خود جذب میکند.

بدین ترتیب بخش پشتی و شیشه عقب این گونه خودروها در حرکت بسیار کثیف گشته و مسلما نیازمند برف پاک کن عقب خواهند بود. این جریان ها به راحتی در خیابانها قابل مشاهده هستند. کافی است برای چند دقیقه در هوای بارانی در کنار یا پشت خودرویی از انواع نام برده حرکت کنید تا مشاهده فرمایید.

بازگشت