وانتی کاملا برقی

خودروسازی تسلا واقع در کالیفرنیای آمریکا اولین و تنها تولید کننده، صرفاً در جهت خودرو های برقی است. همچنین تولید کننده قطعات تون های برقی و پکیج های باتری لیتیوم یون برای سایر خودرو سازها است. تسلا موتور در جولای سال ۲۰۰۳ میلادی کار خود را آغاز نمود. در حال حاضر با سدان لوکس مدل s شناخته می شود. این کمپانی با کراس اور مدل x وارد دنیای خودروهای شاسی بلند و وانت گردید. این مدل به کمک موتور الکتریکی ۶۰۰ اسب بخار و ۸۰۰ نیوتون متر گشتاور در نوع خود بی نظیر است. معرفی خودروهای مدل u که در این بحث به آن می‌پردازیم خود انقلابی در این صنعت خواهد بود.

وانتی کاملا برقی

 

وانت برقی مدل U2 دارای ۴ در بوده که درهای جلو و عقب در خلاف جهت هم باز می شوند و سوار شدن راحت را برای سرنشینان فراهم کرده‌اند. چراغ‌های جلو با تکنولوژی LED در زمان تاریک شدن هوا به طور خودکار روشن می شوند و نوار L شکل چراغ روشنایی روز در دور چراغ تعبیه شده است. چراغ های مه شکن cشکل نیز در زیر سپر جلوی پهن و بزرگ خودرو قرار دارند. در قسمت بالای شیشه جلو چراغ ۳۶۰ درجه نواری LED در نظر گرفته شده که در تاریکی شب، محیط اطراف خود را روشن میکند. چراغ T شکل عقب نیز به تکنولوژی LED مجهز شده است. مدل u با طول ۵ متر، عرض ۲ متر و فاصله 7/2 متری بین محورهای عقب و جلو یک وانت بزرگ یا فول سایز محسوب می شود که ۲۰ سانتی متر از سطح زمین فاصله دارد. یکی از موارد دوست داشتنی در خودروهای تسلا موجود در صندوق جلو یا Trunk بوده که محفظه ای جادار و پر از حفره و سوراخ برای قرار دادن بار است.

در این محفظه معمولاً چند ورودی USB و خروجی برق ۱۲ ولت و ۱۲۰ ولت و یک سوراخ برای تخلیه آب شستشو وجود دارد.  به دلیل برقی بودن این خودرو، خبری از میل گاردان یا اکسل عقب سنتی در آن نیست، چرا که موتورهای الکتریکی این خودرو در کنار چرخ های آن قرار خواهند گرفت که این نیز یکی از تکنولوژی های پیشرفته و تحولی عاقلانه برای محصولات آینده این کمپانی خواهد بود.

 طراحی کابین

وانت برقی (نمای داخلی)

کابین وانت برقی مدل U به دلیل کاربردی بودن خودروهای وانت برای کارهای سنگین و زمخت، همانند مدل های X، S و ۳ خیلی مجلل و لوکس طراحی نشده، ولی با این وجود، امکانات و تجهیزات مناسبی در این خودرو برای راحتی راننده و سرنشین آن تعبیه شده است. در روی داشبورد خودرو و در وسط کنسول، یک صفحه نمایش بزرگ لمسی قرار دارد که برای نمایش اطلاعات سیستم های صوتی و ناوبری و تقریباً برای کنترل کلیه سیستم های الکترونیکی خودرو در نظر گرفته شده است. در پنل جلوی راننده، صفحات سرعت سنج و نمایش اطلاعات قدرت موتور، میزان شارژ باتری و مقدار مسافت باقیمانده، شیب سنج و … وجود دارد. امکانات رفاهی و ایمنی از قبیل صندلی‌های جلوی برقی با گرمکن و تهویه، تهویه مطبوع اتوماتیکدو ناحیه ای، آینه های الکتروکروماتیک با قابلیت تنظیم برقی و گرمکن، فرمان برقی با قابلیت تنظیم تلسکوپی، قطب نما، کامپیوتر سفری، کروز کنترل، سیستم پایداری الکترونیکی (ESP) ، سیستم کمکی ترمز اضطراری(EBA)، کنترل کشش(TC)، سیستم خود ناوبری
(Auto Pilot)، سنسورهای پارک عقب و جلو، دوربین دید جلو و عقب، سیستم تخمین مسافت و زمان باقیمانده تا مقصد در این خودرو به صورت استاندارد تعبیه شده اند.

مشخصات فنی

وانت برقی تسلا مدل U۲ موتور تمام الکتریکی مستقیم در محورهای عقب و جلو دارد که در میان عقب قدرتی معادل ۵۳۰ اسب بخار و در محور جلو قدرتی برابر با ۲۹۰ اسب بخار تولید میکند و با شتاب صفر تا صد ۵ ثانیه ای سریع ترین وانت تولیدی جهان محسوب می شود. سیستم تعلیق بادی به همراه کمک فنر های مستقل، امکان تغییر ارتفاع خودرو به میزان چند سانتی متر و هندلینگ مناسب و نرمی را برای خودرو فراهم کرده است. پک باتری لیتیوم یون ۱۲۰ کیلو وات ساعتی یا ۱۶۰ کیلو وات ساعتی امکان طی مسافتی بیشتر از ۶۴۰ کیلومتر را برای این خودرو فراهم کرده است. بزرگترین چالش در خودروهای برقی، مسافت طی شده توسط یک بار شارژ باتری بوده و همیشه استرس تمام شدن شارژ باتری قبل از رسیدن به ایستگاه شارژ برای مالکان خودروهای تمام برقی وجود دارد. در خودروی تسلا یک سیستم شارژ اضافه تعبیه شده که بعد از اتمام شارژ باتری، امکان طی مسافت به مدت نیم ساعت را برای خودرو فراهم می کند.

 

بازگشت