سیستم کی لس key less

حفظ ایمنی خودرو در مقابل سارقان از مسائلی است که از ابتدا مورد توجه خودروسازان و مالکان خودرو بوده است. سیستم امنیتی خودرو از نصب قفل بر روی درب خودرو های اولیه آغاز شد. این سیستم ها با رشد تکنولوژی، هر روز پیشرفت کرده و استفاده از آنها راحت تر و بهتر شدند. به عنوان مثال نصب سیستم قفل مرکزی جهت سهولت قفل شدن تمامی درب ها به صورت همزمان. پیش از ظهور سیستم کی لس یا بدون کلید، ریموت های رادیویی وارد کار شدند. این ریموت ها از دور درب های خودرو را باز و بست و سیستم امنیتی خودرو را فعال یا غیرفعال می‌کردند.

سیستم کی لس key less

در اوایل دهه نود میلادی سیستم ایموبلایزر جهت جلوگیری از سرقت خودروها توسط تولیدکنندگان خودرو استفاده شد. در این سیستم یک چیپ الکترونیکی که دارای کد شناسایی خاصی بود داخل سویچ خودرو نصب می گردید و از طرف دیگر کد شناسایی سوئیچ ها برای کامپیوتر خودرو(ECU) تعریف می‌شد. در صورتی که خودرو کد سوئیچ را تشخیص می‌داد به موتور اجازه روشن شدن صادر می کرد. با پیشرفت تکنولوژی و جهت سهولت و استفاده راحت تر از خودرو در اواسط دهه نود  میلادی سیستم کی لس(key less) توسط شرکت مرسدس بنز برای اولین بار معرفی و بر روی خودروهای خاص نصب گردید. البته می‌توان گفت در دو دهه اخیر این تکنولوژی دیگر بر روی تمامی خودروها نصب گردیده است .

جهت بیان ساده سیستم می‌توان گفت، در خودروهای دارای تکنولوژی کی لس(key less) دیگر خبری از سوئیچ مکانیکی نبوده شما تنها یک ریموت جهت باز و بسته کردن درب ها و همچنین استارت خودرو به همراه خواهید داشت.

این سیستم هم امنیت خودرو را در مقابل سرقت بالا می‌برد و همچنین روشن و خاموش شدن و باز و بسته قفل درب را آسان تر و راحت تر می کند. اجزاء سیستم از چندین آنتن رادیویی، یونیت سیستم و دو عدد ریموت تشکیل شده، چیپ الکترونیکی دارای کد در سیستم ایموبلایزر داخل سوئیچ بود، حال در داخل ریموت قرار گرفته است. دیگر نیاز نیست در هیچ شرایطی ریموت را از جیب خود خارج کنید. زمانی که به خودرو نزدیک می شوید، یونیت کنترل سیستم از طریق آنتن ها وجود ریموت را بررسی کرده و کافیست شما دکمه روی درب را فشار دهید یا دستگیره را بکشید، قفل درب ها بلافاصله باز می شود. تمامی آنتن های سیستم فاصله ای در حدود یک متر را تحت پوشش دارند. دیگر به جای سوئیچ استارت یک دکمه وجود دارد که با فشار دادن آن مجددا یونیت کنترل سیستم کی لس(key less) وجود ریموت داخل خودرو را بررسی کرده و در صورت تایید اجازه استارت را به کامپیوتر موتور (ECU) می دهد. البته در این حالت باید پیش از فشار دادن دکمه استارت ترمز خودرو را بفشارید.

سیستم کی لس یا بدون کلید

سیستم های کی لس (key less) با توجه به شرکت سازنده و سال تولید خودرو، امکانات متفاوتی را در اختیار مالک قرار می‌دهند. از این جمله می‌توان به سیستم خوش آمد گویی به راننده اشاره کرد. زمانی که ریموت در جیب شما قرار دارد و به خودرو خود نزدیک می شوید، زمانی که هنوز به خودرو نرسیده باشید، لامپ زیر دستگیره ی درب ها جهت نشان دادن محل دستگیره روشن می شود و همچنین در صورت بسته بودن آیینه ها،  آنها نیز باز خواهند شد و چراغ های دی لایت(Day Light) نیز به نشانی خوشامدگویی به مالک روشن خواهند شد.

با خروج از ریموت از خودرو در صورتی که خودرو روشن باشد و یا آماده پارک نباشدT خودرو با زدن بوقی ویژه سیستم کی لس (key less) این مشکل را به راننده اعلام خواهد کرد.

در صورت گم شدن هر یک از ریموت ها و تعریف ریموت جدید حتما نیاز است با دستگاه دیاگ خودرو کد ریموت جدید را برای سیستم تعریف نمایید. با این کار می شود کد ریموت پیشین را نیز از سیستم حذف کرد تا امنیت خودرو بالا بماند درصورتی که شخصی آن ریموت را پیدا کند دیگر نخواهد توانست درب ها را باز کند و نه موتور را روشن نماید.

در سیستم کی لس جهت جا ماندن ریموت داخل خودرو یا داخل صندوق هیچ گاه نگران نباشید چون اصلاً درب ها قفل نخواهند شد. توجه کنید که شما می‌توانید با استفاده از کلیدهای باز و بست روی ریموت  قفل درب ها را فعال یا غیر فعال نمایید و یا از طریق دکمه روی دستگیره و یا لمس دستگیره این خواسته خود را عملی کنید. همچنین گروه کاردانا خدمات تعریف سوئیچ در محل را به شما عزیزان ارایه می دهد.

خدمات کی لس در کاردانا

 

بازگشت