دوربین های دید در شب خودرو

تکنولوژی دوربین دید در شب در حال حاضر بر روی تعدادی از خودروهای لوکس و گران قیمت نصب و طراحی می گردد. در حال حاضر هنوز تعدادی از محققان این آپشن را کم کاربرد و غیر لازم می دانند. شاید بتوان گفت که دوربین دید در شب بیشتر در جاده ها و مسیرهای خارج شهر که در شب دارای نور بسیار کم هستند، کاربرد دارد.

دوربین دید در شب

همانگونه که می دانیم تعداد زیادی از رانندگان علاقه به رانندگی و گذر از جاده ها در شب دارند و طبق آمار جهانی بیشترین حوادث در ساعات شب و تاریکی هوا رخ می دهد. آماری بالای این تصادفات به دلیل محدود بودن دید راننده بدون استفاده از دوربین دید در شب است.

توانایی دید چشم انسان اجسامی است که نورهای الکترومغناطیسی از نور بنفش تا قرمز از خود ارسال می کند و نورهایی که در دسته فرو سرخ (مادون قرمز) قرار میگیرند برای چشم قابل رویت نیستند. نورهای فروسرخ به سه دسته با توجه به طول موجشان تقسیم می شوند:

  1. فرو سرخ نزدیک (NIR یا Near Infrared
  2. فرو سرخ متوسط (MIR یا Middle Infrared)
  3. فرو سرخ دور (FIR یا Far Infrared)

اختلاف این سه دسته در طول موج ایجاد شده است که برای NIR زیر 1.5 میکرون است. این میزان طول موج قابل رویت برای چشم انسان بسیار نزدیک است. در صورتی که FIR نقطه مقابل آن بوده و این طیف نور می تواند تا 30 میکرون نیز طول موج داشته باشد. در مجموع می توان گفت FIR یک ویژگی بازتاب نور است.

دوربین دید در شب (night vision) در کمپانی ها و شرکت های مختلف به صورت متفاوت و با تکنولوژی مختلف ارایه می گردد. این سیستم اولین بار در سال 2000 توسط جنرال موتور آمریکا بر روی مدل های مختلف کادیلاک معرفی شد و پس از آن شرکت های بزرگ دیگر مانند تویوتا، مرسدس بنز و بی ام و به سراغ آن رفتند. شرکت های مرسدس بنز و BMW از سال 2006 به صورت رسمی به عرضه این سیستم در خودروهای خود نموده اند. مرسدس بنز بر پایه سیستم های NIR طراحی خود را آغاز کرد و BMW بر پایه سیستم های FIR.

دوربین های دید در شب بر پایه NIR و FIR هر یک معایب و مزایای خود را دارند. دوربین دید در شب FIR بر پایه حرارت ساطع شده از موجودات و اجسام تصاویر ساخته می شود. از مزایای این سیستم می توان به برد بلند در حدود 299 متر اشاره کرد و از معایب آن تشخیص سخت اجسام سرد مانند سنگ و یا درخت در وسط جاده خواهد بود.

دوربین دید در شب FIR

دوربین دید در شب NIR تصاویر بسیار واضح مانند فیلم های سیاه و سفید دارند، که مزیت آن مشاهده تمام اجسام با کمترین نور را دارند ولی برد آن در بهترین شرایط به 180 متر می رسد.

دوربین دید در شب NIR

با این وجود این گونه سیستم ها هر روز در حال پیشرفت بوده و کاملتر می شوند.

 

دوربین های دید در شب خودرو

 

بازگشت