تفاوت سیستم AWDو4WD

انتقال قدرت به چرخ ها به شکل AWD و 4WD

تفاوت سیستم AWDو4WD

همانگونه که مشاهده می نمایید هر دو عبارت به یک مفهوم اشاره دارند و آن نیز انتقال قدرت موتور به چهار چرخ خودرو است. ولی با این حال تفاوت عمده ای از نظر ساختاری و عملکردی بین این سیستم های انتقال قدرت وجود دارد.

 اولین مرتبه حالت چهار چرخ متحرک با سیستم  4WD به دنیا معرفی گردید که گاهی اوقات 4*4 نیز نامیده می شود. این سیستم انتقال قدرت خود دارای دو نوع چهار چرخ متحرک دائم و چهار چرخ متحرک موقت می باشد.

 • Full time four wheel drive – 4ٌWD
 • Part time four wheel drive – 4WD

 در حالت موقت می‌توان گفت ابتدا فقط چرخهای عقب خودرو متحرک بوده و زمانی که راننده بخواهد و انتخاب نمایند خودرو در حالت چهار چرخ قرار میگیرد. همانگونه که از اسم سیستم پیداست، این نوع برای شرایط خاص در نظر گرفته شده و فعال بودن قفل دیفرانسیل به صورت مداوم می تواند به خودرو آسیب وارد کند. کاربرد این سیستم انتقال قدرت بیشتر در شرایط حمل بارهای سنگین و نامتعارف و یا عبور از جاده های نامتعارف و ناهموار و به طور کلی برای انجام کارهای سخت و دشوار می باشد.

 این سیستم دارای دو دیفرانسیل روی محور های جلو و عقب و یک جعبه انتقال نیرو به دو محور در مرکز خودرو می باشد. حالت های قابل انتخاب در این نوع عبارت است از: 2WD , 4WD hi , 4WD lo

عملکرد این سیستم در مسیرهای ناهموار و خارج جاده ای (off road) بسیار عالی و با بالاترین کارآیی خواهد بود. در زمان استفاده از قفل دیفرانسیل به علت همسان شدن انتقال نیرو به محورهای جلو و عقب کنترل خودرو در سرعت های بالا بسیار مشکل و شعاع چرخش خودرو افزایش چشمگیری خواهد داشت. با این حال
حالت  4WD lo جهت سرعت های پایین و استفاده از بیشترین توان 4WD می باشد در صورتی که نیاز به حرکت با سرعت های بالا تر باشند باید از 4WD hi استفاده نمود. در این حالت نیز سرعت ایمن و قابل دستیابی بین ۹۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می باشد. در جاده های مسطح و آسفالته و سرعت های بالای ۱۰۰ کیلومتر خودرو باید در حال 2WD قرار داشته باشد.

سیستم انتقال قدرت AWD

 حالت دائم چهار چرخ ( Full time four wheel drive – 4WD) نوع پیشرفته و به روز شده سیستم موقت است. در این حالت بدون ایجاد شدن مشکلی برای خودرو به طور دائم و همیشگی چهار چرخ خودرو با موتور درگیر می باشند. بدین ترتیب این سیستم همزمان قابل استفاده در مسیرهای سخت و ناهموار و همچنین مسیرهای هموار و آسفالت می باشد.

 این سیستم انتقال قدرت از دو عدد دیفرانسیل بر روی محورهای جلو و عقب و یک عدد  دیفرانسیل در مرکز جهت ارتباط دو محور با یکدیگر تشکیل گردیده است. در سیستم Full time-4WD دیگر حالت  2WDوجود ندارد و این رانندگی امن و استحکام بیشتر را در مسیر های متنوع ایجاد می کند. دیفرانسیل مرکزی جهت انتقال قدرت متناسب با سرعت و کنترل بهتره خودرو در سرعت های بالا می باشد.

 حالت های قابل انتخاب در این سیستم 4WD hi , 4WD lo خواهد بود.

مزایای 4WD

 • مناسب ترین قدرت و سرعت در جاده های ناهموار و نامتعارف off road
 • سواری راحت و قابل کنترل
 • کاهش مصرف سوخت با خروج از حالت چهار چرخ

معایب

 • افزایش وزن خودرو
 • قیمت زیاد
 • کاربرد نداشتن در تمامی شرایط

 

سیستم AWD جدیدتر از 4WD بوده و می توان بزرگترین تفاوت بین آنها را در این دانست که 4WD کلا بر پایه مکانیک و قطعات مکانیکی بوده ولی AWD ترکیبی خاص از قطعات مکانیکی و الکترونیکی می باشد. در AWD مانند Full time-4WD هر چهار چرخ به صورت دائم درگیر بوده و دارای سه دیفرانسیل می باشد، ولی تفاوت عمده آنها با هم انتقال نیرو به هر چرخ در AWD به صورت الکترونیکی کنترل می گردد و نیروی وارده به هر چرخ در هر لحظه تنظیم می شود و تغییر می کند. این سیستم انتقال قدرت به چرخ ها بر خلاف سیستم های پیشین که مخصوص خودروهای شاسی بلند و مسیرهای ناهموارو آفرود بود، طراحی شده برای جاده های هموار و آسفالته است و باعث کنترل بهتر خودرو در سر پیچها با سرعت بیشتر می شود. این سیستم معمولاً روی خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت نصب می گردد.

 می توان به طور واضح گفت که این سیستم بیشتر برای حفظ تعادل و افزایش کنترل خودرو طراحی شده و در جهت مسیرهای ناهموار کاربردی ندارد.

 مزایای AWD

 • افزایش چسبندگی خودرو به جاده و کنترل بهتر آن
 • فرمان پذیری و هندلینگ مناسب
 • فعال بودن در تمامی زمانها

معایب

 • مصرف سوخت بالا
 • اضافه شدن وزن خودرو
 • نداشتن کاربرد برای جاده های ناهموارoff road

عملکرد سیستم انتقال قدرت در شرایط مختلف

اگر در جستجوی خودرویی با توان و قدرت بالا در مسیر های نامتعارف غیرقابل عبور هستید، سیستم 4WD را انتخاب نمایید.

 در صورتی که رانندگی شما بیشتر در شرایط جاده ای، برفی و زمستانی است، سیستم انتقال قدرت AWD را انتخاب نمایید.

بازگشت

Scroll Up