انواع کلید و دکمه های روی داشبورد

زمانی که شما خودروی جدید خود را از بخش خدمات خودرو درمحل تحویل میگیرید . در لحظه اول که پشت فرمان خودروی جدید خود می ­نشینید .کلیدها و دکمه های فراوانی را مقابل خود مشاهده می­کنید . در اولین نگاه این دکمه ها بسیار گیج کننده هستند . این دلهره در شما ایجاد می­­شودکه عملکرد آنها را چگونه درذهن بسپارید .

انواع کلید و دکمه های روی  داشبورد

هیچگاه نگران این موضوع نباشید . حتی زمانی که به عنوان یک راننده هر روز پشت فرمان خودروی جدید می­ نشینید . نکته قابل توجه این است که عملکرد اکثر دکمه ها در بیشتر خودروها یکسان است . تنها ممکن است محل و شکل آنها تغییر کند .

کامپیوتر خودرو عملکردها و قابلیت های فراوانی دارد. با این وجود کنترل تعدادکمی از آنها در اختیار راننده قرار می­گیرد . بهتر است زمان تحویل خودرو از بخش خدمات خودرو در محل توضیح عملکرد کلیه کلید ها را بخواهید . ما نیز در این مقاله عمده آن‌ها را معرفی می­کنیم .

 

 کلیدهای شیشه برقی که برای تمامی شیشه­ ها معمولاً بر روی درب راننده تعبیه گردیده ­اند . در کنار این کلیدها معمولاً کلیدی دیگر وجود دارد . دکمه  غیر فعال­ کردن شیشه بالابر دربهای دیگر و دکمه تنظیم آینه ­های برقی . البته اگر آینه­ های خودرو تاشو برقی باشد، کلید آن نیز در این محل قرار دارد .

خدمات خودرو درمحل             خدمات خودرو درمحل

 در گروهی از خودروها کلیدهای کنترل صندلی راننده و سرنشین جلو نیز بر روی درب ها تعبیه گردیده است .

 کلید تنظیم ارتفاع نور لامپ­های جلو روی داشبورد پشت فرمان سمت ‌درب راننده واقع است و در گروهی از خودروها روشن و خاموش لامپها نیز در این بخش قرار دارد .

خدمات خودرو درمحل

 از دیگر کلید هایی که در پشت فرمان روی داشبورد قرار دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد .

روشن- خاموش سیستم هشدار نقطه کور، روشن- خاموش سیستم تشخیص خطوط جاده، سوئیچ خاموش کردن Esc .

روی داشبورد سمت راست پشت فرمان معمولاً دکمه زیادی وجود ندارد . تنها دکمه ای که احتمال زیاد در این بخش باشد دکمه استارت است . در گروهی از خودروها دکمه  Auto off نیز کنار آن قرار دارد .

پس از این بخش نگاهی به کنسول میانی می‌اندازیم . ابتدا در بخش­های پایین معمولاً دسته دنده به چشم می آید . در خودروهای جدید کلید های مختلفی در کنار دسته‌ دنده تعبیه شده است . کلید های حالت رانندگی، سنسورهای دنده عقب، ترمز دستی برقی و اتوهلد از آن جمله هستند . کلید های گرمکن و سردکن صندلی های جلو نیز در اطراف همین بخش قرار دارد .

خدمات خودرو درمحل

 دربالای کنسول میانی سیستم تهویه مطبوع، نویگیشن و پنل سیستم صوتی واقع است . تعدادی کلید کنترلی نیز بر روی فرمان قرار دارد . در یک طرف به صورت معمول کلیدهای کنترل سیستم صوتی و جواب­دهی به تلفن قرار دارد . در سمت دیگر کلید های مربوط به سیستم کروز کنترل خودرو واقع است.

معمولاً کلیدهای info و کامپیوتر سفر نیز ممکن است در این بخش باشد . کارشناسان خدمات خودرو در محل به علت دانسته های علمی خود می توانند با توضیح بیشتر و قابل درک ترین عملکرد این سیستم ها را بیان کنند . این امر باعث می شود تا شما راحت‌تر آن را به ذهن بسپارید .

بازگشت

Scroll Up