امکانات جدیدبه کاررفته درمازاراتی گیبلی 2018

بعد از معرفی آخرین نسل مازراتی گیبلی در سال ۲۰۱۳ این اولین بار است که مازراتی آن را زیر تیغ جراحی می برد که گستره‌ای وسیع‌تر از تغییرات ملایم ظاهری را در بر می‌گیرد. شاید از اصلی ترین تغییرات، معرفی دو نوع سطح رفاهی تجهیزاتی Gran Sport و Gran Lusso باشد که همان طور که از نامشان پیداست، به ترتیب بر ویژگی های اسپرت و لوکس تمرکز داشته و تفاوت هایی در طراحی نیز با یکدیگر دارند.

امکانات جدیدبه کاررفته درمازاراتی گیبلی 2018

جهت تشخیص این دو مدل کافیست از نمای جلو دقت کنید، چرا که گرن لوسو با جلوپنجره کرومی و ورودی هوای یکپارچه در زیر آن، نمایی کاملا لوکس دارد و گرن اسپرت با ورودی هوای سه تکه چهره کاملا تهاجمی دارد. در هر دو از امکاناتی نظیر حافظه ۱۲ گانه برای تنظیم صندلی ها، حسگرهای پارک و سیستم تعلیق Skyhook (که با بررسی شرایط جاده برای هرچرخ بیشترین راحتی را فراهم می کند) بهره می برند، اما گرن لوسو با داشتن انتخابهای مانند چرم و چوب برای کابین یا  طرح ابریشمی کمپانی معروف Emenegildo Zegna یک اتاق مجلل را به نمایش می­گذارد. از طرف دیگر گرند اسپرت با تکیه بر فیبر کربن که تمامی کابین از جمله غربیلک فرمان زیبای آن را در بر می گیرد، فضای اسپرت و مهیج را به وجود آورده است.

مازراتی گیبلی (داخل کابین)

در کنار راحتی، ایمنی از اولویت های اصلی گیبلی بوده است. در همین راستا انواع فناوری های نو به صورت خودکار درگیری فعال هستند. HAS (Highway Assist System) یا سامانه کمکی بزرگراه با کمک گرفتن از دوربین دیجیتال پشت آینه میانی و سیستم راداری روی سپر، جاده و دیگر خودروها را بررسی کرده تا به صورت خودکار با سرعتی که توسط راننده اعلام میشود با فاصله تعیین شده از خودروی جلو، گیبلی را بین خطوط جاده نگاه داشته و به کمک سامانه کروز کنترل تطبیقی، هماهنگ با اتومبیل جلویی سرعت را اصلاح کرده و یا با کاهش بیش از حد فاصله هشدار دهد و حتی در صورت نیاز گیبلی را متوقف کند. همچنین LKA(Lane Keeping Assist) یا سیستم نگهداری بین خطوط در همکاری با HAS ، در صورتی که ماشین بدون چراغ راهنما از بین خطوط خارج شود هشدار داده و در صورت تایید راننده اقدام به اصلاح مسیر می کند.

سامانه تشخیص علائم رانندگی توسط دوربین های موجود، سه علامت شامل محدودیت سرعت، محدودیت سرعت موقت(به طور مثال برای ترافیک سنگین و بارندگی) و سبقت ممنوع را شناسایی کرده بر روی نمایشگر به راننده نشان می‌دهد. در سیستم فعال نقطه کور نیز در صورت وجود خودرویی در نقاط کور دید راننده، ابتدای یک علامت هشدار در آینه بغل ظاهر شده و در صورت عدم اصلاح مسیر یک پیام هشدار صوتی پخش می شود و در انتها نیز ایجاد نیروی چرخشی در فرمان در جهت مخالف از اقدامات این سیستم است. البته سامانه کمکی دنده عقب نیز عملکرد مشابهی دارد.

مازراتی گیبلی (نمای جلو)

در قسمت فنی از جعبه دنده ZF  هشت سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی در گیبلی استفاده شده، اما به لطف سیستم خود تطبیقی در جعبه دنده بر اساس نحوه رانندگی، الگوی تعویض دنده­ها در جهت افزایش بازدهی به همراه کاهش مصرف سوخت تغییر می‌کند.  از دیگر فناوری‌ها می‌توان از فرمان الکترونیکی نام برد که برای اولین بار گیبلی به آن مجهز شده و تاثیر بسزایی در بهبود دینامیک رانندگی در آن داشته است. همچنین چراغ های تمام LED ماتریسی قابل تطبیق با جاده، نه تنها باعث افزایش چشمگیر کارایی شده اند بلکه چهره خشمگین تر را برای آن به ارمغان آورده­اند. جهت این خودرو دو پیشرانه در نظر گرفته شده: پیشرانه دیزلی با حجم ۲۹۸۷ سی سی و قدرتهای ۲۵۰ و ۲۷۵ اسب بخار در rpm۴۰۰۰ که می‌تواند گشتاور فوق العاده ۶۰۰ نیوتون متری را بین دور موتورهای ۲۰۰۰ تا ۲۶۰۰ به چرخ ها منتقل کند. حداکثر سرعت با این پیشرانه ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت بوده و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت 3/6 ثانیه ای را به ارمغان می آورد که مصرف مناسبی معادل 9/5 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر دارد.

مازراتی گیبلی (نمای پشت)

پیشرانه بنزینی با حجم ۲۹۷۹ سی سی با ۳۵۰ اسب بخار در rpm ۵۰۰۰ گشتاور ۵۰۰ نیوتون متر در ۱۷۵۰ تا ۴۵۰۰ rpm است که حداکثر سرعتی معادل ۲۶۳ کیلومتر بر ساعت با شتاب 6/5 ثانیه برای صفر تا صد و مصرف 9/8 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را فراهم می‌کند.

گیبلی S با  ۴۳۰ اسب بخار قدرت در rpm ۵۵00  که افزایش 26 اسب بخاری را نسبت به مدل قبلی تجربه می‌کند با گشتاور ۵۵۰ نیوتون متر در دور موتور ۱۷۵۰ تا ۵۰۰۰ و با شتاب ۵ ثانیه برای صفر تا صد، با حداکثر سرعت ۲۸۵ کیلومتر بر ساعت، عطش سرعت و قدرت را درگیبلی فرو می نشاند که البته مصرف 6/9 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر هزینه آن است.

و اما گیبلی S Q4 با همان پیشرانه گیبلی S اگرچه حداکثر سرعتش ۱ کیلومتر بر ساعت کمتر است، اما به لطف سامانه AWD با مصرف 7/9 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر دارای 0.2 ثانیه شتاب بهتر است.

 

بازگشت